Ze stáže na Tchaj-wanu našich doktorandů

Doktorandi Ing. Radim Kuneš a Mgr. Pavel Olšan se zúčastnili dvouměsíční pracovní stáže konané na ostrově Tchaj-wan. Pracovní stáž, s názvem Industrial Technical Tutor Training Program, pořádalo oddělení mezinárodní spolupráce tchajvanského ministerstva hospodářství.

Stáž byla zaměřena na inteligentní strojní zařízení a jejich programování. V rámci stáže si doktorandi osvojili znalosti v oblasti programování počítače na platformě Arduino a jeho snímacích periferií. Dále byl kurz zaměřen na programování řídící jednotky PLC Mitshubishi a jeho využití v zařízení s lidským rozhraním. V poslední části programu byla probrána problematika IOT (Internet of Things), která navazuje na fenomén dnešní doby Průmysl 4.0 a programování s aplikací pětiosých frézovacích strojů. V průběhu programu bylo realizováno několik návštěv místních firem zabývajíchí se strojním průmyslem nebo řídícími jednotkami.

Stáž probíhala v průmyslovém, kulturním a univerzitním městě Taichung ve středozápadní části ostrova. Město se svými 2,8 miliony obyvatel je druhé nejlidnatější město na Tchaj-wanu. Sídlí zde řada světoznámých firem, vyrábějících např. mikroprocesory, fotoaparáty do mobilních telefonů a programovatelné řídící jednotky.

Stáž byla realizována i za účelem poznání Tchajvanského ostrova, okolních měst, obyvatel, kultury či místní tradiční kuchyně. Doktorandi navštívili ve chvílích volna národní park Taroko s nejvyšším pohořím na ostrově (přes 3000 m.n.m.), dále východní pobřeží, jezero Sun Moon Lake nebo jižní část ostrova s plážemi. Stáž obsahovala i několikadenní návštěvu hlavního města Tchaj-pej. V severní části ostrova měli studenti možnost navštívit oblast s termálními lázněmi a sirné úložiště v horách.

Zkušenosti získané v rámci výuky ve školícím centru studenti využijí jak ve výuce, tak i ve výzkumné části jejich studia a působení na fakultě.