Ukázky moderní techniky na KZT

cropOd letošního akademického roku začala Katedra zemědělské, dopravní a manipulační techniky využívat služeb soukromých firem, které pro výukové i výzkumné účely na pracoviště zapůjčují nejmodernější techniku dostupnou na současném trhu. Cílem této aktivity je podpořit zvyšování kvality přípravy studentů především v oboru Zemědělská a dopravní technika. Finanční situace ve vysokém školství neumožňuje pravidelně pořizovat novou techniku, jejíž cena se pohybuje v řádu několika milionů korun a která navíc morálně velmi rychle zastarává. Zapůjčení strojů, které jsou v aktuální nabídce prodejců, tak studentům umožní detailně se seznámit s tím nejmodernějším, co je na stávajícím trhu k dispozici.

Naposledy zapůjčenou techniku využili studenti 1. ročníku bakalářského studia ZDT v rámci cvičení z předmětu Dopravní a manipulační technika, kde ovládali traktor s nakládacím zařízením. Po krátké instruktáži ze strany vyučujícího o způsobu ovládání, studenti usedli na sedačku operátora a absolvovali několik nakládacích cyklů. Garant předmětu Ing. Ivo Celjak, CSc. hodnotil jejich dovednosti při této praktické části výuky následovně:

„Buď je ergonomie ovládání traktoru New Holland na mimořádně dobré úrovni, nebo většina studentů s nakladačem již pracovala, protože naplnit lopatu ze skládky materiálu na její jmenovitý objem, je totiž v praxi velmi složité. Musím studenty pochválit, protože téměř všem se to podařilo již při třetím nakládacím cyklu“.

obrazek-1     obrazek-3     obrazek-2