Studenti si mohou vyzkoušet elektromobily E-WORKER

foto-5Spolupráce se soukromými firmami přináší další možnosti pro studenty zemědělské a dopravní techniky seznámit se s moderní technikou. Nedávno byl na naši katedru zapůjčen traktor New Holland BOOMER 50 a dnes byly zapůjčeny nákladní automobily poháněné asynchronními elektromotory E-WORKER.

Automobily jsou určeny pro dopravu malých břemen do hmotnosti 870 kg. Mohou nalézt uplatnění při dopravě nákladů na krátké vzdálenosti, při dopravě dílčích břemen nižších hmotností s častými rozjezdy a pohybem vozidel v oblastech, kde spalovací motory škodí životnímu prostředí.

foto-2Vozidla poháněná elektromotory v brzké budoucnosti nahradí automobily poháněné klasickými spalovacími motory zejména tam, kde se mohou využít jejich přednosti při všech dopravních úkolech ve velkých městech. V jejich turisticky navštěvovaných historických nebo architektonicky zajímavých částech, ale také v místech bez výstavby, ale s přírodním bohatstvím (zejména flóra i fauna), v chráněných oblastech nebo v místech, kde je provoz klasických foto-3automobilů rušivý (lázeňská střediska, sportovní areály, zooparky, zoologické zahrady, golfová hřiště, rekreační areály a relaxační běžecké nebo chodecké trasy kolem přehrad a podobně), a nebo také tam, kde je již stupeň znečištění prachovými částicemi a emisemi plynů ze spalovacích procesů motorů vozidel natolik vysoký, že nelze situaci řešit jinak. Zkrátka, budou nasazována tam, kde je potřeba zbavit lidi hluku, prachu, škodlivých plynů a smogu.

foto-1    foto-6

Studenti na katedře si budou moci elektromobily vyzkoušet prakticky v areálu ZF. Cílem je připravit studenty na očekávaný rozvoj elektromobility a zároveň je motivovat k aktivnímu přístupu v této oblasti.