Ohlédnutí za seminářem s odborníky z praxe

Katedra zemědělské dopravní a manipulační techniky ZF JU nabízí od letošního akademického roku nový předmět Katedrální seminář s odborníky z praxe. Na semináři vystupují pozvaní zástupci úspěšných podnikatelských subjektů, aby se studenty diskutovali na vybrané téma, podělili se o své zkušenosti, nebo je informovali o připravovaných novinkách ve svém portfoliu produktů a služeb.

Jako první naši katedru navštívil pan Jiří Šonka, majitel společnosti Farma u lesa, a. s, nacházející se v jihočeské obci Sudoměřice u Bechyně. Jiří Šonka je uznávaný zemědělec, člen Asociace soukromého zemědělství ČR. Se svou rodinnou farmou obsadil první místo v 15. ročníku soutěže Farma roku, ve které jsou oceňovány nejlepší zemědělské farmy ČR. Farma se zabývá převážně zemědělskou činností – výkrmem brojlerů (cca 100 000 ks), prodejem nosných kuřic a krůt, chovem masného skotu a ustájením koní (cca 30 ks). Svoji farmu, čítající téměř 115 hektarů, spravuje pouze se svou manželkou a jednou zaměstnankyní na poloviční úvazek.

Povídání pana Šonky mělo v řadách studentů veliký ohlas – vyprávění o historii rodinného farmaření a založení Farmy u lesa si přišlo poslechnout více než 100 studentů. Nakonec pana Šonku studenti odměnili bouřlivým potleskem. Někteří si po semináři domluvili další spolupráci s rodinnou farmou pana Šonky – i to je jedním z benefitů nabízeného semináře.