Ohlédnutí za seminářem s odborníky II

Dne 1.11. 2017 proběhl druhý seminář s odborníky z praxe, tentokrát katedru zemědělské techniky navštívil PR manažer firmy NISSAN Ing. Petr kolář. Pan Kolář ve své přednášce nahlédl do brzké budoucnosti automobilové dopravy. I tentokrát byla účast studentů vysoká. Na přednášku dorazilo přes 70 studentů.

První část přednášky byla věnována problematice autonomních automobilů a  objasnění tohoto pojmu (jedná se o automobil, který je vybaven, kromě běžných systémů umožňujících jeho mobilitu, systémem ovládání bez průběžného aktivního působení řidiče). Autonomní automobil se pohybuje po dopravní trase tak, aby se pohyboval ve stanoveném směru, optimální nebo stanovenou rychlostí, se zajištěním bezpečnosti řidiče, chodců a ostatních účastníků provozu. Pan Kolář konstatoval, že správné vyhodnocování dat a zajištění adekvátních reakcí na okolní provoz jsou velmi složitým procesem a v současnosti je ještě obtížné automobil naprogramovat tak, aby uměl samostatně reagovat na všemožné situace, ale zároveň vyjádřil přesvědčení, že rozšíření autonomních automobilů bude realitou brzké budoucnosti. V souvislosti s tímto přesvědčením uvedl několik pádných argumentů, proč se tak stane. Mimo jiné také uvedl, že autonomita vstoupí i do automobilového sportu. Například závody formule 1 budou bez řidičů a vítězem nebude člověk-závodník, ale tým firemních konstruktérů vítězného automobilu. V prezentaci ukázal autonomní formuli firmy NISSAN.

Další část přednášky se věnovala každodenním kongescím provozu ve velkých městech a pan Kolář uvedl některá nová řešení. Například sdílení automobilů a náhradu individuální dopravy promyšleným řešením hromadné dopravy. V prezentaci bylo ukázáno několik sugestivních příkladů. Dále bylo v přednášce zmíněno ještě několik netradičních projektů automobilové dopravy budoucnosti, které vzbudily rozporuplné reakce studentů.

Na závěr bylo zodpovězeno na několik dotazů týkajících se budoucnosti elektromobility. Po přednášce si studenti mohli za volantem vyzkoušet dva automobily NISSAN Navara, které byly zapůjčeny společností HS AUTO s.r.o. v Českých Budějovicích.  Jeden byl vybaven automatickou převodovkou a druhý manuálním řazením.